Jeanneau 54 - komfort i przestrzeń
Żeglując po Adriatyku na czarterowym jachcie powyżej 15 metrów długości z reguły wymagamy więcej przestrzeni, powierzchni, wygody. Zwracamy także uwagę na większe kabiny, liczbę łazienek, duży kokpit, ciekawe rozwiązania i bogate wyposażenie. Jeanneau 54 łączy w sobie wszystkie wymienione cechy i zostawia jeszcze dużo miejsca na niejedno "ahhh"...
Mateusz - skipper
Pojawiam się w marinie dużo wcześniej od załogi. Mam wtedy czas na dokonanie formalności w biurze armatora i dokładny check-in, który staram sie robić sam, dokładnie sprawdzając wszystkie elementy i wyposażenie, później ponowny odbiór jachtu z pracownikiem firmy czarterowej. Tym razem odbieram jacht, który zaproponowaliśmy wymagającym klientom na tygodniowy czarter ze skipperem po zakątkach Południowej Dalmacji. Znajduję pirs, przy którym stoi "Madonna of Sweden" i z trudem ukrywam radość na jej widok. Powodów jest wiele i pozwólcie, że kilka z nich Wam przedstawię.
Design
Nowoczesna linia i rozmiary przyciągają wzrok każdego - nawet mimo wielu podobnych jachtów czarterowych trudno przejść obojętnie obok Jeanneau 54. Wszędzie panuje porządek, każdy element jest na swoim miejscu, a wyższy standard podkreśla drewno teakowe w kokpicie i na pokładzie. Jest elegancki, wyróżniając się na tle stojących w porcie jednostek, ale nieprzesadnie. Mimo 16 metrów długości i masy prawie 18 ton wydaje się być lekki i zgrabny, co podkreślają podłużne świetliki o dynamicznych wzorach, a także schodząca pod niewielkiem kątem do pokładu dziobowa część nadbudówki. Jacht zachwyca w porcie, ale dopiero pod pełnymi żaglami pokazuje swoje niezwykłe oblicze! Jeśli zdjęcia nie są wystarczającym dowodem, zapraszam do obejrzenia krótkiej prezentacji jachtu w formie filmu - werjsa HD dostępna na YouTube!
Kokpit, pokład, wyposażenie
Zejdźmy jednak na ziemię. Jeanneau oferuje niezwykle dużą przestrzeń, wręcz niespotykaną na jachtach podobnej wielkości. Na pokład wchodzi się przez opuszczaną elektrycznie platformę kąpielową, która jest wystarczająco szeroka, aby podczas postoju na kotwicy łatwo wchodzić i wychodzić z wody za pomocą zamontowanej drabinki. Kokpit jest obszerny, szczególnie po złożeniu platformy i "zamknięciu rufy". Długie i wygodne siedziska z materacami wyposażono w dodatkowe wnęki z oparciem o nadbudówkę, co daje załodze odrobinę luksusu w tej części pokładu. Zaznaczam, że niełatwo zarezerwować to miejsce na wyłączność. Duży stolik w kokpicie z kilkoma schowkami pozwala na wspólne posiłki na pokładzie - poranna kawa w środku zatoki z turkusową wodą to przecież esencja niespiesznej żeglugi po Adriatyku! Przed słońcem chroni wysoko rozpięty nad kokpitem bimini top, co jest szczególnie istotne dla osób o dużym wzroście. Wieczorem można włączyć listwę LED, zamontowaną na jednym ze stelaży, co zapewnia światło na zewnątrz.
Wszystkie liny poprowadzone zostały w tunelach, wzdłuż oparcia po obu stronach tzw. falszburty i od razu trafiają w miejsce, gdzie znajdują się kabestany. Dzięki temu rozwiązaniu nie plątają się przy zejściówce, jak to bywa na wielu innych jednostkach, a załoga może obsługiwać jacht z poziomu kokpitu. W ten sposób poprowadzone zostały także fały do rolowania obu żagli. Z perspektywy sternika i organizatora rejsu niezwykle ważna jest bardzo duża przestrzeń w lukach i bakistach znajdujących się w kokpicie - można wypełnić je wszystkim co chcemy zabrać, niczym ładownie. Wzdłuż burt znajdują się szerokie półpokłady bez wystających elementów i umożliwiają bezpieczną komunikację z pokładem dziobowym. Relingi, stalowe linki rozpięte na sztycach dookoła jachtu, można otworzyć na każdej burcie na wysokości zejściówki - skoki do wody z tej wysokości robią wrażenie! Przechodząc na dziób znajdziemy bardzo dużo przestrzeni do odpoczynku w trakcie postoju zarówno w porcie jak i w zatoce, a dodatkowy komfort zapewnia dwuosobowy materac - podziwianie gwiazd na pokładzie nigdy nie było tak wygodne! Tutaj też znajduje się kabina dla skippera - odwiedziny z trunkiem zawsze mile widziane! Przy dobrym humorze sternika, czyli właściwie o każdej porze dnia i nocy, istnieje szansa na rozłożenie w tym miejscu... hamaka!
Kilka przydatnych informacji dla skipperów to przede wszystkim wyposażenie i funkcje, jakie oferuje. Jeanneau 54 jest dużą i dosyć ciężką jednostką, dlatego zamontowano w nim mocny silnik Yanmar o mocy 110 hp. W połączeniu z pojedynczą płetwą sterową manewry portowe stają się pewniejsze, a w ciasnych miejscach możemy liczyć na silny ster strumieniowy. Manetkę zamontowano w górnej części prawej kolumny sterowej, co także wpływa na komfort skippera i większy zakres widoczności podczas manewrów w porcie na silniku. Przy konsolach sterowych znajdują się plotery map GPS z czytelnymi dużymi ekranami oraz pozostałe instrumenty nawigacyjne, w tym pilot windy kotwicznej z licznikiem wydanego łańcucha. Ster chodzi niezwykle lekko i precyzyjnie, bez zauważalnych luzów.
Wnętrze
Wnętrze jachtu także robi wrażenie, jest duże i przytulne. Projekt opiera się na ciemniejszych gatunkach drewna w połączeniu z jasnym obiciem burt i sufitu. Trzeba przyznać, że układ na czarterowym Jeanneau 54 może nieco ograniczać ruchy osób, które przebywają w kambuzie. Jachtowa kuchnia została zbudowana wzdłuż lewej burty i wyposażona jest w dwie lodówki, zamrażarkę, piekarnik z kuchenką gazową oraz w niezliczoną ilość mniejszych lub większych szafek i schowków, także w podłodze. Światło w ciągu dnia wpada przez zamontowane w suficie otwierane luki z funkcją moskitiery oraz świetliki burtowe. Oświetlenie wnętrza stanowią subtelnie ukryte LED-y, dające jasną i ciepłą barwę światła. Kambuz od mesy oddziela podłużna "wyspa", pełniąca rolę schowka od strony kambuza, z której za pomocą przycisku wysuwa się duży telewizor LCD, zwrócony w stronę stolika i siedzisk. Po opuszczeniu stolika i zmontowaniu dodatkowego łóżka z materacy można zaserwować jedyne w swoim rodzaju kino! Dla rodzin z dziećmi ten element wyposażenia może mieć więc duże znaczenie, szczególnie wieczorem ;) Z mesy możemy wejść do 1 z 4 dwuosobowych kabin. Każda z nich ma bezpośredni dostęp do łazienki z toaletą i prysznicem, choć oczywiście różnią się rozmiarami - te na dziobie są nieco węższe. Na Jeanneau 54 można wygodnie pływać w załodze 8 osób + skipper - wtedy każda z kabin jest zajęta i wolna pozostaje tylko mesa. Przy większej załodze za pomocą przycisku składającego stolik można zaaranżować największe podwójne łóżko na jachcie. Dla rodzin z dziećmi z reguły nie stanowi to problemu, zatem jacht jest przygotowany do komfortowej żeglugi dla 10 osób i skippera.
Wrażenia z żeglugi
Długi i smukły kadłub pozwala osiągnąć prędkość 8-9 węzłów nawet przy niezbyt silnym wietrze. Jacht prowadzi się pewnie także przy silniejszych podmuchach i mimo 110 m kw. powierzhchni ożaglowania nie przechyla się nadmiernie, w dodatku nie trzeba walczyć ze sterem, ponieważ nawietrzność nie jest bardzo odczuwalna. Ster pracuje lekko i precyzyjnie, a jacht reaguje bez opóźnień. Pływa wręcz idealnie, a fale nie robią na nim wrażenia.
Nie udało nam się sprawdzić jak żegluje się w trudniejszych warunkach, natomiast warto poznać kilka opinii, w tym specjalistów z rynku jachtowego - poniżej linki (filmy w języku angielskim):
Informacje producenta oraz większa ilość zdjęć znajdują się na oficjalnej stronie stoczni Jeanneau (w języku angielskim):
Dane techniczne
Poniżej najważniejsze informacje techniczne i wyposażenie konkretnej jednostki, na podstawie danych armatora Navigare Yachting:
Długość całkowita |
16,16 m |
Szerokość maksymalna |
4,92 m |
Zanurzenie |
2,24 m |
Powierzchnia żagli |
110 m2 |
Rodzaj grota |
rolowany |
Rodzaj układu sterowego |
2 koła sterowe, pojedyncza płetwa |
Silnik |
Yanmar, 110 km (diesel) |
Zbiornik paliwa |
240 l |
Zbiornik wody słodkiej |
950 l |
Liczba kabin |
4 + 1 |
Liczba koi |
11 (8 + 2 + 1) |
Liczba łazienek |
4 |
Maksymalna liczba załogi |
11 = 10 osób + skipper |
Wyposażenie |
|
Układ kabin czarterowego Jeanneau 54
4 podwójne kabiny + mesa (koja rozkładana dla 2 osób) + kabina dla skippera na dziobie
Podsumowanie
Osobiście uważam, że żegluga Jeanneau 54 to przyjemność sama w sobie i mimo doświadczenia na innych jednostkach o podobnej wielkości, różnica klas jest zauważalna zdecydowanie na korzyść prezentowanej łodzi. Wysoką jakość wykończenia można dostrzec poprzez dokładne spasowanie elementów wnętrza, nic nie skrzypi, nie puka, nie stuka. Mimo użytkowania w intensywnym czarterze od 2016 roku świetnie znosi dziesiątki załóg każdego roku. Elegancka mesa, świetnie wyposażony kambuz i wygodne kabiny są ogromną zaletą. Powierzchnia siedzisk i przestrzeń w kokpicie to projektowy majstersztyk - nie można narzekać na brak miejsca nawet przy pełnej załodze. W nadchodzącym sezonie na pokład Jeanneau 54 zawitają 4 załogi z Windy Way - jestem pewien, że żadna z nich nie będzie chciała już pływać na innym modelu ;)
Dla zainteresowanych przygotowaliśmy film prezentujący jacht, dostępny na ⇒ YouTube
Jeanneau 54 znajduje się we flotach tylko kilku armatorów w Chorwacji. My zapraszamy do skorzystania z oferty firmy Navigare Yachting, która jako nasz wieloletni partner zapewnia bardzo wysoką jakość świadczonych usług i zadbane jachty. Cena za tygodniowy czarter zaczyna się od 1 500 EUR w kwietniu, a kończy na ponad 7 000 EUR w środku wakacji. Drogo? Niech Was to nie zmyli - negocjujemy naprawdę bardzo dobre rabaty dla naszych klientów, sięgające 30% i więcej! Pamiętaj, że wakacje na jachcie to zupełnie inne doświadczenie, w otoczeniu przyrody, pięknych zabytkowych miast, klimatycznych miejsc i własnego grona znajomych lub rodziny!
Chcesz popłynąć ze swoją załogą w rejs na tym jachcie?
Są jeszcze wolne teminy w sezonie 2021 - możesz wyczarterować Jeanneau 54 w specjalnej cenie za naszym pośrednictwem! Nie posiadasz uprawnień? Nie szkodzi! Zapewnimy Tobie i Twojej załodze doświadczonego i sympatycznego skippera!
Zapytania kieruj do nas drogą mailową info@windy-way.com lub telefonicznie +48 603 522 580.
- 14.04.2021
- Polecane jachty